Najłatwiej motywować pracownika podwyżką, która też nie zawsze jest skuteczna. Co w wypadku, kiedy brakuje budżetu? Są metody na motywowanie pracowników bez potrzeby sięgania do firmowej kasy. Poniżej przedstawiam 5 bezpłatnych sposobów na skuteczną motywację.
Komunikatywny przełożony
Zapytałam jedną z koleżanek o to, czy jest coś, co motywowałoby ja do pracy bardziej niż podwyżka. Odpowiedziała, że byłby to komunikatywny przełożony. Na pewno wielu z nas zgodzi się, że dobra komunikacja jest kluczowa w większości procesów i w tym przypadku opinia ta się potwierdza. Jeśli nasz przełożony to osoba, która jest otwarta na rozmowę, wraca z feedbackiem po wykonanym zadaniu, potrafi zarówno pochwalić, jak i zwrócić uwagę na błędy – oczywiście w cywilizowany sposób – to jest to czynnik, który motywuje o wiele bardziej niż podwyżka. W końcu podwyżki nie dostajemy codziennie, a wsparcie komunikatywnego Przełożonego jest potrzebne na co dzień.
Jasno określona ścieżka kariery
Wiele osób które znamy, szczególnie takich które znalazły swoje miejsce w większych i mniejszych korporacjach, są typowymi „zadaniowcami”. Takie osoby motywuje do pracy osiąganie kolejnych etapów, które już na początku pracy są jasno określone w formie ścieżki kariery dla danego stanowiska. Te kolejne etapy mogą wiązać się ze zmianą nazwy stanowiska (w końcu Senior brzmi lepiej niż Junior), możliwością uczestniczenia w nowych projektach, podwyższeniu budżetu do osiągnięcia czy możliwością odbycia ciekawego i rozwijającego szkolenia. Opcji jest wiele, a dla osób które lubią wyzwania to duża motywacja.
Prawo do popełniania błędów
Znajoma wspomniała ostatnio, że bardzo ceni swoją Przełożoną za to, że daje jej możliwość popełniania błędów i poczucie, że ważny jest dla niej jej rozwój. W myśl zasady, że „błędów nie popełniają tylko Ci, którzy nic nie robią”, takie podejście Managera daje dużą motywację do wdrażania swoich pomysłów. Nie zawsze działania, które podejmujemy, przynoszą oczekiwany skutek, ale nie dowiemy się tego, póki nie spróbujemy. A w razie pomyłki dobrze wiedzieć, że nasz Manager udzieli nam wsparcia i pomocy – to naprawdę bardzo motywuje do działania.
Decyzyjność
Co najbardziej demotywuje pracowników? Brak decyzyjności. Większość procesów, w których bierzemy udział, jest zależna od innych osób: Klienta, Współpracownika, Managera czy Prezesa. Często nie mamy możliwości podjąć decyzji sami. O wszystko trzeba kogoś pytać lub czekać na akceptacje naszego pomysłu (czasem, szczególnie w sezonie urlopowym, bardzo długo). Tymczasem trwanie w takim zawieszeniu pomiędzy jednym a drugim mailem bywa bardzo demotywujące. Jakie jest na to lekarstwo? Przeanalizowanie obowiązujących procedur dotyczących decyzyjności i pozwolenie na większą swobodę działań pracownikom. Każdy z nas, gdy ma większą „moc sprawczą”, bardziej angażuje się w swoją pracę. Do tego jest bardziej zmotywowany do podejmowania nowych wyzwań.
Przyjazne miejsce pracy
Zmotywowani pracownicy to tacy, którzy dobrze czują się w swoim miejscu pracy. Może się to wydawać banalne, ale miejsce pracy, które jest dla nas przyjazne, działa bardzo motywująco. Ważne jest, aby każdy miał w nim swoją przestrzeń, którą może w jakiś sposób spersonalizować, np. ustawić sobie mała doniczkę z kaktusikiem albo trzymać w szufladzie ulubione czekoladki. W dobie wszechobecnych open space’ów, dobrze byłoby wyznaczyć też ogólnodostępne miejsca, w których pracownicy mieliby możliwość w spokoju wykonać ważny telefon. Świetnym rozwiązaniem są również coraz bardziej powszechne, chillout room’y, w których pracownicy mogą oderwać się na chwilę od pracy.
Jak widać, podwyżka nie musi być jedynym sposobem na to, aby zmotywować pracowników do działania.
W większości przypadków o wiele lepiej sprawdzą się bezpłatne działania, które długofalowo wpływają na zmotywowanie pracowników. Mogą one przynieść też dodatkowe korzyści, jak chociażby poprawę komunikacji.
Motywacja pracownika to Twoja specjalność? Stosujesz inne metody?
Napisz do nas!