Jak sprawić, aby strategia L&D w pracy zdalnej i hybrydowej przekładała się na wyższe zaangażowanie uczących się? Odpowiedzią na to pytanie może być teoria społecznego uczenia się.
Teoria społecznego uczenia się – co to takiego?
Społeczne uczenie się nie jest nowym wynalazkiem. Ludzkość korzysta z tego sposobu pozyskiwania wiedzy od dawien dawna. W środowisku zdalnym jednak jest to dość świeża i innowacyjna forma, która zyskuje coraz większą popularność. Teoria społecznego uczenia się opracowana została przez psychologa Alberta Bandurę i zakłada, że człowiek uczy się poprzez obserwowanie innych. Jest w stanie nabywać nowe kompetencje poprzez odbiór konsekwencji i modelowanie własnych działań. Na czym to polega w praktyce? Społeczne uczenie się w środowisku zawodowym to przykładowo dzielenie się wiedzą pomiędzy współpracownikami przy użyciu nowoczesnych technologii. Możemy wykorzystywać tu takie media jak bazy wiedzy, newslettery, blogi, vlogi, grupy dyskusyjne i inne. Społeczne uczenie się to także wymiana informacji pomiędzy współpracownikami, czy uczenie się od bardziej doświadczonych kolegów.
Co sprawia, że teoria społecznego uczenia się działa?
Wszyscy od czasu, do czasu wertujemy książki, czasopisma, portale internetowe w poszukiwaniu informacji, ale to, co naprawdę lubimy to uczyć się od innych. Teoria społecznego uczenia się to strzał w 10 – dzięki niej uczymy się bardziej efektywnie i na dłużej zapamiętujemy przyswojony materiał. Dlaczego?
- Uwaga: pracownicy lepiej skupią się na przedmiocie szkolenia, jeśli dostrzegą, że to, czego się uczą jest innowacyjne. Kontekst społecznego uczenia się wzmacnia to wrażenie.
- Zdolność zapamiętywania: pracownicy lepiej zapamiętają dane zagadnienie, jeśli poznają teorię w momencie zaistnienia problemu. Społeczne uczenie się na to pozwala – pracownik może zajrzeć do przygotowanych materiałów, poszukując odpowiedzi na palący go problem.
- Praktyczne zastosowanie: wiadomości zdobywane poprzez narzędzia społecznego uczenia się można niemalże od razu wykorzystać w praktyce. Sprzyja to zapamiętywaniu i utrwalaniu nowo zdobytej wiedzy.
- Motywacja: metody społecznego uczenia się motywują pracowników. W tym wypadku wiedza przekazywana jest przez ekspertów, którzy mieli do czynienia z podobnymi problemami i którzy są w stanie odnieść się do realnych sytuacji, odpowiedzieć na pytania i wesprzeć tych, którzy tego potrzebują.
Narzędzia, z którymi zaprojektujesz skuteczną strategię społecznego uczenia się w firmie.
Poznaj produkty L&D w HCM Deck
Lepsze procesy, większa efektywność
Dlaczego warto wykorzystać teorię społecznego uczenia się i wprowadzić ją do życia swojej organizacji? Oto zalety dla pracodawców:
- Krótszy, skuteczniejszy i tańszy onboarding: narzędzia społecznego uczenia skracają czas potrzebny na onboarding nowego pracownika. Nowy członek zespołu może w dowolnej chwili skorzystać z dostępnych materiałów i wrócić do nich, kiedy będzie tego potrzebował. Może wykonywać swoje pierwsze zadania, mając pełną świadomość, że pomoc jest na wyciągnięcie ręki.
- Większa produktywność zespołu: z rozwiązaniem danego problemu nie trzeba już mierzyć się w pojedynkę. Materiały dostępne w bazie dają nadzieję na to, że ktoś w organizacji przeszedł już podobne problemy i je rozwiązał. Zamiast szukać odpowiedzi w próżni, można skorzystać ze sprawdzonego źródła.
- Lepsza komunikacja: pracownicy mogą łatwiej i szybciej się komunikować w celu znalezienia odpowiedzi na nurtujące ich pytania.
Społeczne uczenie się ‒ korzyści dla pracownika
Uczenie się od managerów, przełożonych i mentorów wewnątrz organizacji ma też wiele zalet dla samych pracowników. Oto niektóre z nich:
- Łatwy dostęp: do wewnętrznych platform szkoleniowych pracownik ma dostęp w każdej chwili z każdego miejsca. Dotyczy to również pracowników zdalnych.
- Oszczędność czasu: pracownik może korzystać z platform wewnętrznych o każdej porze dnia, łącząc swoje standardowe obowiązki z podnoszeniem kwalifikacji i zdobywaniem wiedzy.
- Fachowa wiedza na żądanie: pracownicy mają możliwość korzystania i wracania do danych zasobów w momencie, gdy tego akurat potrzebują.
- Silniejszy zespół: uczenie się od pracowników starszych stażem, od ekspertów w swojej dziedzinie, którzy jednocześnie należą do tej samej organizacji, buduje poczucie wspólnoty. Silny zespół to silna organizacja.
- Motywacja: możliwość korzystania z fachowej, darmowej i łatwo dostępnej wiedzy wzmacnia motywację pracownika – szczególnie tego, któremu zależy na rozwoju i podnoszeniu swoich kompetencji.
- Wiedza skrojona na miarę: materiały przygotowane przez pracowników organizacji dotykają realnych problemów. Dzielenie się wiedzą opartą na doświadczeniu to najlepszy sposób na wsparcie kolegów.
- Nowe możliwości: wprowadzenie do organizacji społecznego uczenia się stwarza nowe możliwości dla pracowników z dłuższym stażem, na stanowiskach managerskich. Dzielenie się wiedzą, wzmacnia poczucie satysfakcji zawodowej i przywiązania do organizacji.
Społeczne uczenie się – jakie przynosi ROI dla organizacji?
Czy wprowadzenie społecznego uczenia jest opłacalne dla organizacji? Liczby mówią same za siebie!
- 75:1 – to współczynnik zwrotu z inwestycji wprowadzenia do organizacji społecznego uczenia się w porównaniu do innych form szkoleniowych.
- 85% – o tyle wzrósł wskaźnik ukończenia kursów dzięki wprowadzeniu metody społecznego uczenia w Harvard Business School.
- 20-25% – o tyle może wzrosnąć produktywność pracowników dzięki wprowadzeniu skutecznych technologii wspomagających social learning.
- 250 000 USD – tyle rocznie oszczędza na kosztach produkcji szkoleń internetowych AMD, producent półprzewodników.
- aż 73% firm ankietowanych przez Brandon Hall Group zamierza w przyszłości mocniej skupić się na społecznym uczeniu się w swojej strategii L&D.
Metodę społecznego uczenia się wprowadza do swojej organizacji coraz więcej firm. Uczenie się od kolegów i przełożonych pomaga na dłużej zachować w pamięci zdobyte informacje, wzmacnia przywiązanie do zespołu, odpowiada na realne potrzeby i pomaga rozwiązać konkretne problemy. Specjaliści branży HR są zgodni – coraz więcej firm enterprise będzie inwestowało w przyszłości w narzędzia społecznego uczenia się. Jesteście gotowi na zmiany? Zatem do dzieła!
Czy wiesz, że platforma HCM Deck posiada też produkty z obszaru komunikacji, które pomogą wesprzeć Twoją strategię społecznego uczenia się?