Wynagrodzenia zaczynają rosnąć wolniej, 1 na 5 pracowników na świecie doskwiera samotność, a o budżety na rozwój pracownika wciąż trzeba starać się z jeszcze większą mocą niż zwykle. Czy mamy do czynienia z recesją i kryzysem dobrostanu? Krótka, wakacyjna prasówka HR za sierpień 2024 to kilka wiadomości, w których znajdujemy jednak pozytywny wydźwięk.
Ciche urlopy
Po cichych odejściach (quiet quitting) i zwolnieniach (quiet firing) pojawia się nowa tendencja: ciche urlopy (quiet vacationing). W artykule Forbesa omówione jest to zjawisko, które coraz częściej staje się symptomem toksycznej kultury pracy. Pracownicy, zamiast aktywnie korzystać z przysługujących im dni wolnych, decydują się pozostać w pracy, często nie z własnej chęci, lecz pod presją otoczenia i lękiem przed negatywnymi konsekwencjami.
Zjawisko „cichego urlopowania” to najnowszy trend w miejscach pracy, gdzie pracownicy sami dbają o równowagę między życiem zawodowym a prywatnym, wprowadzając przerwy na regenerację i odpoczynek bez informowania przełożonych ani składania wniosków o urlop. Jak zauważa Karyn Rhodes, VP HR Services w isolved, pomimo tego, że wiele firm głośno zachęca pracowników do bycia „autentycznym sobą” w pracy, wielu z nich wybiera milczenie w kwestii sposobów radzenia sobie z codziennym stresem. Krócej: jeśli trzeba coś ukrywać w pracy, oznacza to, że mamy problem.
Kluczowym krokiem do zmiany tej sytuacji jest stworzenie środowiska pracy, w którym odpoczynek i regeneracja są traktowane jako nieodłączne i istotne elementy wydajności oraz dobrostanu pracowników. Warto dążyć do promowania work-life balance, aby zminimalizować negatywne skutki takiej kultury i wesprzeć zdrowie psychiczne swoich pracowników.
Regularnie wysyłane informacje nowościach w L&D, które przydadzą się w Twojej pracy.
Wynagrodzenia rosną wolniej
Nowe dane GUS opublikował PulsHR. W lipcu 2024 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło nominalnie o 10,6% w porównaniu z lipcem 2023 r., osiągając 8278,63 zł brutto. Mimo to, obserwuje się spowolnienie wzrostu wynagrodzeń, a dynamika realna wynagrodzeń znacznie się obniżyła, co będzie kontynuowane z powodu rosnącej inflacji, jak zauważa Monika Kurtek z Banku Pocztowego. Z kolei średnie zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zmniejszyło się o 0,4% i wyniosło 6 mln 488,8 tys. etatów. Analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego wskazują, że główne problemy dotyczą przemysłu i budownictwa, gdzie stagnacja zatrudnienia jest efektem słabszej aktywności i wysokich kosztów energii i surowców.
Według Moniki Kurtek, dane dotyczące wzrostu wynagrodzeń są uspokajające z punktu widzenia Rady Polityki Pieniężnej, ponieważ nominalne tempo wzrostu płac nie przyspiesza, a wręcz powoli hamuje. Spadek dynamiki realnych wynagrodzeń, spowodowany rosnącą inflacją, może skłonić RPP do łagodzenia swojego stanowiska i wcześniejszego obniżenia stóp procentowych w 2025 roku. Piotr Popławski zauważa, że w 2025 roku możliwe jest utrzymanie wysokiej dynamiki płac ze względu na odbicie koniunktury, demografię i wzrost płacy minimalnej, mimo że nie będzie ona dwucyfrowa. Konsumpcja powinna pozostać kluczowym czynnikiem wzrostu gospodarczego, choć wysokie koszty pracy mogą prowadzić do kompresji marż w przemyśle i budownictwie.
Liczba HR miesiąca:ok. 50%pracowników w USA nie czuje się komfortowo, biorąc urlop, a kiedy go bierze, czuje presję bycia dostępnym Źródło: The Harris Poll |
Wyższy budżet szkoleniowy w 2025 roku
Elissa Tucker, Principal Research Lead, Human Capital Management w APQC podzieliła się na łamach HR Executive swoimi taktykami na przedstawienie przekonującego business case’u, aby utrzymać lub zwiększyć budżet L&D w 2025 . Ich podstawowe założenia to:
1. Zbierz dowody na potrzeby rozwojowe
Aby skutecznie zbudować case biznesowy dla inwestycji w rozwój pracowników, musisz znać potrzeby rozwojowe swojej organizacji. Zbierz informacje od liderów, HR Business Partnerów oraz pracowników, aby zidentyfikować luki kompetencyjne i obszary, gdzie L&D przyniesie najwięcej korzyści. Oceń, czy Twoja organizacja potrzebuje nowej technologii w tym obszarze.
2. Przedstaw „how”, „why” i ROI
Po zebraniu dowodów połącz potrzeby rozwojowe z celami biznesowymi. Przedstaw, w jaki sposób inwestycje w rozwój przyczynią się do realizacji celów, jakie będą konsekwencje ich braku oraz jak zmierzysz zwrot z inwestycji (ROI). Zwrot z inwestycji w naukę. Tam, gdzie to możliwe, połącz osiągnięte cele z obszaru L&D z innymi miernikami związanymi z HR i biznesem, na których zależy liderom (na przykład miary produktywność wszystkich pracowników czy czas potrzebny do osiągnięcia optymalnej efektywności). Jeśli jeszcze nie monitorujesz zwrotu z inwestycji w L&D, przygotuj się na przedstawienie koncepcji, w jaki sposób to zrobisz.
3. Przygotuj się na to, aby przekonać sceptyków
Bądź gotowy na pytania dotyczące outsourcingu, kosztów szkoleń, retencji oraz wpływu sztucznej inteligencji na potrzeby rozwojowe. Dopasuj swoje odpowiedzi do specyfiki organizacji, aby skutecznie obronić konieczność inwestycji w rozwój.
OpiniaCzy z managerami jest wszystko w porządku? Tak zaczęła swój felieton w Chief Learning Officer Elizabeth Loutfi-Hipchen. Podnosi w nim, jak dużo mówi się o tym, jak niezaangażowani, przytłoczeni pracą są managerowie. Autorka stwierdza, że czasy pandemii i następujące po nich VUCA czy też BANI oraz szybki rozwój technologiczny stanowią próbę dla nawet najbardziej odpornych z managerów. Jak L&D może ich wesprzeć?
Pomoc w tworzeniu planu sukcesji, który wspiera rozwój liderów poprzez ciągłe uczenie się, rezyliencję oraz zadania, które wymagają współpracy międzydziałowej.
Ważne jest wspieranie szkoleń z technologii automatyzujących procesy oraz promowanie alokacji zasobów, które pomogą ich odciążyć.
Inwestycje w rozwój managerów nie tylko przygotowują organizację na przyszłość, ale także oferują możliwości wzrostu dla managerów, którzy chcą awansować, co pomaga w walce z wypaleniem.
CLOs mogą tworzyć systemy wsparcia, takie jak interwencje szkoleniowe, narzędzia do rozwiązywania problemów, programy mentorskie i coachingowe oraz możliwości współpracy i nawiązywania kontaktów.
Współpracując z HR i liderami organizacyjnymi, L&D może pomóc w redefinicji roli managera, tworząc środowisko pracy, w którym czują się oni wspierani i przygotowani do radzenia sobie z aktualnymi wyzwaniami. Jak wspierasz liderów u siebie? Źródło: Chief Learning Officer |
1 na 5 pracowników na świecie jest samotnych. Jak mają odpowiedzieć pracodawcy?
W niedawnej prasówce HR pisaliśmy o raporcie Gallupa „State of the Global Workplace: 2024 Report”. Ostatnio Gallup opublikował omówienie jednej z części raportu dotyczącej samotności.
Pracownicy poniżej 35. roku życia częściej odczuwają samotność niż osoby starsze. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety w pracy zgłaszają samotność na poziomie 20%, a poziom stanowiska nie ma znaczącego wpływu na to zjawisko. Największe różnice w doświadczaniu samotności zaobserwowano w zależności od lokalizacji pracy. Pracownicy zdalni częściej zgłaszają samotność (25%) w porównaniu do pracujących wyłącznie na miejscu (16%), natomiast pracownicy hybrydowi plasują się pomiędzy tymi grupami z wynikiem 21%.
Miejsce pracy vs. samotność
Co ciekawe praca pomaga zmniejszyć uczucie samotności. Pracujący dorośli rzadziej odczuwają samotność (20%) niż osoby bezrobotne (32%), a ten trend utrzymuje się we wszystkich grupach wiekowych. Im bardziej zaangażowany pracownik, tym lepiej. Osoby aktywnie niezaangażowane są prawie tak samo skłonne do odczuwania samotności, co osoby bezrobotne. Natomiast pracownicy zaangażowani, którzy czują, że ich praca ma znaczenie i są związani z zespołem i organizacją, znacznie rzadziej odczuwają samotność. Ci, którzy wiedzą, że ich opinia w miejscu pracy ma znaczenie, są o 39% mniej skłonni do odczuwania samotności, a ci, którzy codziennie robią to, w czym są najlepsi, aż o 37% mniej.
Masz w pracy najlepszego przyjaciela? To potrafi zmniejszyć uczucie samotności wpracy o 21%, ale wciąż nie jest tak istotne jak ogólne zaangażowanie. Może to wynikać z tego, że praca z poczuciem celu w większym stopniu angażuje uwagę pracowników i sprawia, że są bardziej zajęci. Aby skutecznie przeciwdziałać samotności, warto aby liderzy holistycznie dążyli do zwiększenia zaangażowania pracowników.
***
Czy któreś z zagadnień zainteresowały Cię bardziej i chcesz przeczytać o nich szerzej na naszym blogu? Czy prasówka HR za sierpień 2024 spełniła Twoje oczekiwania? Może przegapiliśmy jakiś ważny temat, który powinien znaleźć się na naszej stronie? Napisz do nas!