Prasówka HR na listopad 2020 donosi: ekstrawertycy to niekoniecznie najlepsi pracownicy call center, a CSR przynosi duże korzyści wewnętrzne dla organizacji. Dowiedz się też, czy postępująca robotyzacja na rynku pracy jest powodem do zmartwień dla HR, jak zmieniają się procesy uczenia się w korporacjach i jak stworzyć kulturę organizacji przyjazną osobom transgenderowym.
56% managerów uważa, że CSR podnosi zaangażowanie pracowników
Forum Odpowiedzialnego Biznesu przeprowadziło badanie zmian zachodzących w podejściu i sposobach realizacji koncepcji społecznej odpowiedzialności biznesu i zrównoważonego rozwoju w Polsce. Respondenci – managerowie CSR i ZR – najczęściej jako korzyść CSR podawali zwiększenie zaangażowania pracowników (56%). Na drugim miejscu uplasowało się zwiększenie rozpoznawalności marki jako odpowiedzialnej i zrównoważonej (54%).
Niemal połowa polskich managerów CSR i ZR twierdzi że w związku z pandemią rola CSR i zrównoważonego rozwoju w firmie wzrosła, z czego 17 proc. uznało, że zdecydowanie wzrosła.
Nie zmieniają się przeszkody we wdrażaniu CSR w firmach. Jako jedną z podstawowych barier, ankietowani wskazywali brak zrozumienia idei przez zarządy firm 5 lat temu (45%) i teraz (54%). W tegorocznym badaniu również 54% respondentów podaje rozumienie przez zarządzających CSR w kategoriach sponsoringowych.
Szybciej wdrożyliśmy asynchroniczne, personalizowane programy uczenia się
Regis Chasse z The Leadership Institute of Majid Al Futtaim zrewidował sposoby prowadzenia L&D w organizacji w ciągu ostatnich miesięcy. Wnioski są następujące:
- kiedy większość szkoleń jest digitalowych, trzeba używać innych technik do zaangażowania uczestników
Według badania Bersin by Deloitte, uczący się w miejscu pracy, nie są w stanie skupić się na filmiku edukacyjnym dłużej niż 4 minuty. Dlatego angażujące szkolenia wirtualne powinny składać się z niezsynchronizowanych i zsynchronizowanych elementów rozłożonych w czasie. Mogą to być sesje live, zadania grupowe, quizy, dyskusje i indywidualne wyzwania i peer-to-peer coaching.
- społeczne uczenie się sprawdza się w wirtualnym świecie
Autor podaje przykład grup dyskusyjnych, które zostały uruchomione w The Leadership Institute. Okazały się bardzo przydatne nie tylko w zdobywaniu nowej wiedzy, ale też w budowaniu hierarchii poziomej.
- trzeba wciąż personalizować szkolenia
Dawanie szkolącym się możliwości uczenia się tego, co chcą i w sposób, jaki chcą to dobry przepis na angażującą naukę online.
- coraz więcej uczenia się on-the-job
Przez pandemię częściej łączymy codzienne zadania z nauką. Coraz częściej też to do pracowników będzie należeć wygospodarowanie czasu w taki sposób, aby starczyło go też na uczenie się lub skuteczne połączenie szkoleń z pracą.
Zobacz, jak wprowadzić angażujące uczenie się i scentralizowane L&D nawet w największych organizacjach.
Jakie ryzyko niosą testy psychometryczne w rekrutacji?
Na początku listopada The Economist wziął pod lupę testy psychometryczne. To narzędzie, według tygodnika, jest coraz częściej używane w rekrutacji.
Charles Johnson, który od 40 lat tworzy testy psychometryczne, podnosi, że są one bardzo użyteczne przy rekrutacji wysoko wykwalifikowanych pracowników. Z kolei kandydaci na stanowiska niewymagające wysokich kwalifikacji mogą szybko znużyć się w pracy, gdy podczas testu okaże się, że są bardzo sprawni poznawczo.
Przy zastosowaniu modelu osobowości Wielkiej Piątki w rekrutacji wyniki często są zaskakujące. Introwertycy to najlepsi maszyniści, ponieważ zwracają uwagę na to, co wielu ludzi uznaje za szczegóły, czyli procedury bezpieczeństwa. Dobrze sobie radzą też ze spędzaniem długich przedziałów czasowych samemu. Ekstrawertycy to niekoniecznie najlepsi pracownicy call center, jeśli lubią spędzać dużo czasu na niecelowych rozmowach z klientami. Według psychologa pracy Steve’a Fletchera najbardziej pożądaną cechą u osób, które pracują w obsłudze klienta jest asertywność. Dzięki nieij są bardziej produktywni – mogą odbyć więcej rozmów w krótszym czasie.
Testy psychometryczne, jak mówi Charles Johnson, mogą być przydatne. Jednak tylko w połączeniu z testami umiejętności i szczegółowo opracowanymi rozmowami rekrutacyjnymi.
Zawody zagrożone wyginięciem?
Najnowszy raport Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) wskazuje, że do 2025 roku zniknie 85 milionów miejsc pracy, które jednak zostaną zastąpione 97 milionami nowych etatów, lepiej dostosowanymi do hybrydowego modelu pracy.
Na liście stanowisk, na które popyt najbardziej spada, znaleźli się: specjaliści ds. wprowadzania danych i pracownicy administracyjni. Są też księgowi, audytorzy oraz pracownicy fabryk i linii montażowych. Wśród tych zawodów WEF wymienia także specjalistów HR i Training and development specialist. Wzrasta za to popyt na specjalistów Organizational Development. Czy jest się czego obawiać? W raporcie czytamy: „W nadchodzącym dziesięcioleciu, znacząca liczba zawodów dopiero powstanie, lub istniejące zawody przejdą transformację w zakresie ich obowiązków i wymogów dotyczących umiejętności”. Zasadnicze znaczenie mają tu umiejętności digitalowe i analizy danych. Zachęcamy do przeczytania naszej analizy na temat sztucznej inteligencji i potencjalnego kryzysu na rynku pracy.
Jak sprawić, aby miejsce pracy było przyjazne osobom transpłciowym
Jak podaje Harvard Business Review zmienia się postrzeganie płciowości w społeczeństwie. Miejsca pracy nie nadążają jednak za zmianami demograficznymi i kulturowymi. Według tygodnika można temu zaradzić lepszymi procedurami. Pomocna jest tu interpretacja polityki firmy przeciwko dyskryminacji w taki sposób, aby realnie jej przeciwdziałać. Jeden z przykładów to używanie takich określeń przy zwracaniu się do danej osoby, jakich ona sama sobie życzy. Warto też przejrzeć swój proces rekrutacji pod kątem osób transpłciowych. HBR sugeruje, aby zapytać się podczas procesu w jaki sposób dany kandydat się określa genderowo. Jeśli w Twojej organizacji istnieje dress code, można go przeformułować w taki sposób, by skupiał się bardziej na funkcjonalności ubioru. Przykładowo: „ubiór nie powinien przeszkadzać w podnoszeniu 20-kilogramowego pakunku”. Można ułatwić też pracownikom okres tranzycji. HR może przedstawić plan tranzycyjnyego coming-outu dla pracownika, choć nie wszystko da się wtedy zaplanować. Duże znaczenie ma tu empatyczne i indywidualne podejście.
Bądź na bieżąco z nowinkami i otrzymuj praktyczne porady HR i L&D
Zdrowie i well-being zyskują na wartości – przykład AXA
Portal Peoplematters.in pokazał ciekawy przykład scentralizowanego programu zdrowotnego i well-being w dużej organizacji. AXA już w 2021 wdraża inicjatywę dla 121 tysięcy pracowników.
Program będzie bezpłatny dla wszystkich. Jest oparty na dwóch uzupełniających się filarach. W celu polepszenia prewencji i dostępu do opieki każdy pracownik otrzyma dostęp do konsultacji medycznych w gabinecie i online. W zależności od wieku, pracownik otrzymuje coroczną szczepionkę przeciwko grypie. Oprócz tego jest zapraszany na eventy AXA mające na celu zwiększenie wiedzy o zdrowiu. Drugi filar programu obejmuje działania w obszarze poprawy dobrostanu pracowników. AXA zapewni swoim zespołom też stale dostępne wsparcie psychologiczne.
* * *
Czy któreś z wymienionych zagadnień bardziej Cię zainteresowały? Czy Prasówka HR na listopad 2020 spełniła Twoje oczekiwania? Może przegapiliśmy jakiś ważny, gorący temat? Napisz do nas, a niebawem przeczytasz o nim więcej na naszym blogu ?