Według 2021 Workplace Learning Report 64% specjalistów L&D uważa, że działania rozwojowe w organizacjach zmieniły status z „good to have” na „need to have”. Do tej pory uczenie się było kluczowym elementem działania firmy, obecnie stało się koniecznością. Jedną z przyczyn tej zmiany była pandemia COVID-19, po której digitalowe zdobywanie wiedzy stało się nową normą. Badania potwierdzają, że narzędzia do rozwoju są bardzo efektywne w przygotowaniu pracowników do radzenia sobie ze zmianami.
Wybór odpowiedniego narzędzia dla organizacji
Wiemy, że wybranie odpowiedniej platformy, która wsparłaby obszar rozwoju pracowników w dużej organizacji, jest trudnym i wymagającym zadaniem. Na rynku istnieje wiele rozwiązań, a firmy, które rozważają wdrożenie takiego systemu, stoją przed wieloma dylematami: na jakie funkcjonalności zwrócić uwagę, które rozwiązania sprawdzą się w naszej organizacji, jakie obszary w naszej firmie potrzebują digitalowego wsparcia i jak wyłonić najlepszego dostawcę?
Zadanie jest o tyle trudne, że wybór odpowiedniej platformy rozwoju pracowników musi być poprzedzony analizą priorytetów w organizacji. Które funkcjonalności są niezbędne, z których chcemy zrezygnować, a które nie są potrzebne teraz, ale mogą okazać się przydatne w przyszłości? Podczas wyboru platformy wspierającej pracowników w rozwoju należy zastanowić się nad obecną sytuacją firmy, ale także nad jej potencjalnym kierunkiem rozwoju.
Inną trudnością podczas wyboru odpowiedniej platformy jest obawa przed wdrożeniem dużego narzędzia w strukturę organizacji, a także przed tym, jak komunikować i przeprowadzić ten proces. Aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom pracowników i zrealizować cele, wprowadzenie nowego systemu powinno uwzględniać przede wszystkim cele biznesowe i potrzeby pracowników. W firmach typu enterprise należy szczególnie zwrócić uwagę na charakter pracy zespołów, możliwość dostosowania do niego treści, i tego, jak istotny jest dostęp do wiedzy w czasie rzeczywistym. Warto podzielić sobie potencjalnych użytkowników na pracowników biurowych i bezpośrednich, czy pierwszej linii i według tych person zmapować ich potrzeby dotyczące wiedzy i rozwoju.
Już niedługo opublikujemy przewodnik po zakupie platformy rozwojowej. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, i spraw, aby Twój projekt zakończył się sukcesem. Zapisz się do newslettera i otrzymaj przewodnik do swojej skrzynki.
Digital Learning – jak wykorzystać jego potencjał?
W ciągu ostatniej dekady branża nauki online i narzędzi z nią związanych przechodzi rozkwit. Nie ma w tym nic zaskakującego, ponieważ Digital Learning sprawia, że proces zdobywania wiedzy i rozwijania swoich kompetencji staje się szybszy, dostępniejszy i dopasowany do organizacji, a także do indywidualnych potrzeb i oczekiwań pracowników. Wiedza dostępna jest w każdej chwili i z dowolnego miejsca, dlatego Digital Learning doskonale wpisuje się w trend samokształcenia i ideę lifelong learning.
Na co więc warto zwrócić uwagę?
Kursy eLearningowe, programy i ścieżki
Kursy eLearningowe są wciąż popularne i świetnie sprawdzają się przy np. szkoleniach z narzędzi. Mogą łączyć się, razem z dodatkowymi plikami, w programy (np. program szkoleniowy dla przyszłego kierownika sklepu) i ścieżki szkoleniowe/kształcenia (konkretne odgałęzienia programów, programy składają się zazwyczaj z kilku ścieżek np. ścieżka dla kierownika sklepu w danym regionie).
Główne zadanie, jakie ma do spełnienia platforma eLearningowa to usystematyzowanie i udostępnienie pracownikom właśnie kursów elearningowych. Zdarza się, że znajdziemy na niej też kreator czy bazę szkoleń. Wiele platform eLearningowych oferuje też ścieżki szkoleniowe lub ścieżki kształcenia i programy, z których najczęstszym jest onboarding.
Jak to wygląda w platformie szkoleniowo-rozwojowej? Na niej też zamieścimy i udostępnimy kursy elearningowe. Rzadziej znajdziemy tu kreator lub bazę szkoleń na korzyść programów i ścieżek. Te mogą być konfigurowane w zaawansowany sposób. Można np. utworzyć intuicyjny program spójny dla całej organizacji, a konkretne jego ścieżki udostępnić lub zablokować danej grupie pracowników lub poszczególnym z nich. Dzięki temu utworzymy chociażby ścieżki kariery dla poszczególnych grup. Tak zrobił np. Decathlon.
Poznaj więcej funkcji kursów e-learningowych w HCM Deck.
Zautomatyzowany preonboarding, onboarding i offboarding
Elastyczność w tworzeniu programów to duża zaleta platformy szkoleniowo-rozwojowe. Wykorzystanie tego systemu pozwala na uporządkowane i stopniowe przekazywanie informacji, delegowanie pierwszych zadań, a także monitorowanie postępów i trudności nowego pracownika. Onboarding zaprojektowany online pozwala zachować spójność, a także utrzymać zaangażowanie pracowników w zespołach rozproszonych i pracujących stacjonarnie. W podobny sposób można zaprojektować proces preonboardingu, dając przyszłemu pracownikowi dostęp do narzędzia po zaakceptowaniu przez niego oferty (świetny sposób na nawiązywanie relacji od samego początku cyklu życia pracownika!), czy proces offboardingowy, dzięki któremu upewnijmy się, że odchodzący pracownik przekazał swoją wiedzę innym, a także kończy relacje z pracodawcą w dobrej atmosferze. W platformie szkoleniowo-rozwojowej możemy też stale monitorować postępy danego programu (wgląd ma tu też manager pracownika) i sprawdzić statystyki popularności danych elementów.
Baza wiedzy
Platforma eLearningowa pozwala udostępniać różne pliki (np. prezentacje) w ścieżkach szkoleniowych.
Platforma szkoleniowo-rozwojowa pozwala tworzyć ogólnodostępną bazę wiedzy, w której umieszczane są najważniejsze dokumenty, szablony, opisy procedur, a także know how firmy, filmiki czy nagrania ze szkoleń w formie webinarów. Baza wiedzy sprawia, że pracownicy mają natychmiastowy dostęp do informacji. To szczególnie istotne dla zespołów sprzedażowych, np. w firmach ubezpieczeniowych.
Dokonując wyboru platformy należy zwrócić uwagę na to, czy dana baza wiedzy pozwala na tworzenie przejrzystej struktury, łatwe wyszukiwanie i intuicyjne poruszanie się po treściach. W dużych organizacjach ilość informacji jest na tyle duża, że brak uporządkowania może wprowadzać chaos i zaburzać proces nauki. Tak duży zakres wiedzy wymaga uporządkowania i ustrukturyzowania. To można osiagnąć, jeśli platforma pozwala tworzyć zaawansowane uprawnienia dostępów. Przydaje się to też przy analizie popularności treści dla administratora – w ten sposób możemy badać efektywność naszego microlearningu. W ciekawy sposób wykorzystuje bazę wiedzy też Biedronka – do dzielenia się swoimi pasjami.
Poznaj bazę wiedzy HCM Deck.
Testy i ankiety pozwalają analizować efektywność nauki
Platforma eLearningowa daje możliwość konstruowania testów oraz ankiet, które pozwalają zbierać informacje zwrotne od pracowników na temat szkolenia, a także w prosty sposób sprawdzać poziom ich wiedzy.
I tutaj podobnie, jak w przypadku kursów elearningowych czy bazy wiedzy – platforma szkoleniowo-rozwojowa pozwala tworzyć coś więcej. Przykładem mogą być egzaminy licencyjne. Na platformie HCM Deck wprowadziło je Nationale-Nederlanden, co znacząco ułatwiło proces aplikowania o licencję doradcy.
Wyjdźmy poza eLearning
Niektóre firmy postrzegają platformy rozwoju pracowników jako narzędzia, które mają pomóc utrzymać stary tryb pracy i dotychczasowe ścieżki szkoleniowe. Warto jednak patrzeć na nie przez pryzmat nowych możliwości, które oferują. Wprowadzenie do organizacji platformy rozwojowej może stworzyć przestrzeń na ulepszanie miejsca pracy i zwiększanie efektywności działań L&D. Możliwość monitorowania popularności konkretnych materiałów szkoleniowych, czy zarzadzanie budżetem może przyczynić się do ulepszania procesu nauki. Innym pomocnym rozwiązaniem mogą być rozbudowane profile kompetencyjne, które na bieżąco są uaktualniane w oparciu o realizowane przez pracownika szkolenia i learningi.
Ocena pracownicza
Praca zdalna mocno zachwiała poczuciem przynależności i zaangażowaniem pracowników. Dlatego organizacje powinny zwrócić szczególną uwagę na rozwiązania, które pomogą budować zaufanie oraz więź pracowników z firmą. Obecnie znaczna część komunikacji przeniosła się na ekrany komputerów, przez co dużo łatwiej jest przegapić niepokojące sygnały i pierwsze oznaki kryzysu. Rozwiązaniem tego problemu może być przeprowadzanie cyklicznej oceny 360°, a także badań employee experience, które na bieżąco będą dostarczały informacji o potrzebach i poziomie kompetencji pracowników. Cykliczne oceny pozwalają również ustalać lepsze i dokładniejsze cele rozwojowe dla pracowników i w oparciu o nie budować indywidualne ścieżki rozwoju.
Szkolenia
Szkolenia stacjonarne są często potrzebne i bardzo skuteczne – nie zapominajmy o nich. Zdarza się, że Platforma eLearningowa oferuje możliwość zarządzania nimi w ograniczonym zakresie. Platformy szkoleniowo-rozwojowe zajmują się szkoleniami kompleksowo – od zapisów, ograniczeń czasowych, powiadomień z przypomnieniami jeśli uprawnienia np. wygasają, po kontrolę budżetu i teskty i ankiety przed i poszkoleniowe.
Wybieramy!
Możemy więc wyciągnąć wniosek, że pod kątem stricte funkcji platforma szkoleniowo-rozwojowa ma to samo, co platforma elearningowa, tylko… trochę więcej i odpowiada na potrzeby organizacji o rozbudowanej strukturze. Zawsze więc warto, tak jak pisaliśmy na pocżatku wyjść od potrzeb organizacji i celu biznesowego. Wybierając platformę rozwoju pracowników dla organizacji, warto wziąć pod uwagę nie tylko jej obecne potrzeby, ale także rozwiązania, które pozwolą jej rozwijać się w przyszłości i możliwość customizacji treści. Dobrą praktyką jest wybranie ambitnego dostawcy, który rozwija się razem z nami, nie proponuje skończonego produktu.