Wywiady #HR10 to cykl wywiadów, poprzez które chcemy przybliżyć sylwetki liderów branży HR w Polsce. Tym razem na pytania odpowiadała Maja Gojtowska – zapraszamy do lektury!
W jakiej firmie pracujesz i czym zajmujesz się na co dzień?
Dbam o to, by firmy traktowały swoich kandydatów i pracowników przynajmniej tak dobrze, jak traktują klientów. Jestem niezależnym konsultantem, szkoleniowcem i strategiem komunikacji HR. Prowadzę też bloga gojtowska.com. I to właśnie przez tę stronę najłatwiej mniej znaleźć.
Z jakich źródeł czerpiesz informacje?
Dzień zaczynam od Twittera. Wciąż nie rozumiem, dlaczego tak wiele osób nie docenia tego serwisu. A tam przecież można na bieżąco śledzić najbardziej opiniotwórcze osoby ze świata HR, jak choćby @Josh_Bersin. Regularnie zaglądam do zagranicznych serwisów około HR-owych m.in. Marginalia.online czy All Things IC, no i oczywiście polskich blogów poświęconych rekrutacji, employer brandingowi i komunikacji wewnętrznej. Ich obserwowanie jest o wiele łatwiejsze, odkąd działa Codziennie HR, czyli polski hub blogów branżowych, który wyłapuje wszystkie nowe posty.
Czy czytałaś ostatnio ciekawą książkę branżową, którą możesz polecić swoim koleżankom i kolegom z HR?
Każdemu, z czystym sumieniem, mogę polecić książkę „Future of Work” Jacoba Morgana, która w jasny i systematyczny sposób pokazuje, jak w ostatnich latach zmieniły się oczekiwania pracowników oraz jakie ma to konsekwencje dla pracodawców i całego rynku pracy. Warta uwagi jest „Narratologia” Pawła Tkaczyka. Książka pozwala spojrzeć na storytelling, którego tak często brakuje w komunikacji HR, nie jak na chwilowy trend, ale must have komunikacji z kandydatami i pracownikami. Aktualnie zacieram ręce na lekturę książki „To nie jest kraj dla pracowników” Rafała Wosia na temat brutalnych reguł polskiego rynku pracy. Zobaczymy, czy okaże się tak ciekawa, jak przypuszczam.
Jakie narzędzia lub dobre praktyki ułatwiają Ci codzienną pracę?
Moje ulubione narzędzie, które znacząco usprawniło moją codzienną pracę to bez wątpienia Trello, które dziś jest moim projektowym centrum zarządzania. Często pracuję w nietypowych porach (rano oraz bardzo późno w nocy, szczególnie w weekendy). Zdarza mi się wtedy przygotowywać sporo korespondencji na zaś. Tu z pomocą przychodzi mi Boomerang, czyli wtyczka do Gmaila w przeglądarce Chrome. Dzięki niej mogę ustawić wysłanie maila w konkretnym terminie. Narzędzie posiada też funkcję przypominania się z wiadomościami odbiorcom, którzy nie wrócili do nas z odpowiedzią. Jeśli chodzi o dobre praktyki, które ułatwiają mi codzienną pracę, to… wciąż nad nimi pracuję. Jestem świeżo po lekturze książki „10 zasad do maksymalnej produktywności” Michała Śliwińskiego i w głowie mam kilka pomysłów na usprawnienie swojej pracy. Wszystkie są jednak wciąż w fazie testów.
Na jakich konferencjach lub innych eventach networkingowych można Cię spotkać?
W tym roku na pewno pojawię się na rzeszowskiej i stołecznej odsłonie HR na Szpilkach oraz na HR Campie.
W grudniu będę miała przyjemność wystąpić podczas pierwszej edycji Forum Profesjonalistów HR.
Co najbardziej cenisz we współpracy z ludźmi?
Uczciwość, umiejętność stawiania kawy na ławę i niewymuszoną dbałość o relację. Pamiętajmy, że koniec końców najważniejszym elementem każdego biznesu, projektu, zadania jest … człowiek.
Twoim zdaniem aktualne trendy/wyzwania przed HR to… ?
Oczekiwania kandydatów i pracowników wobec pracodawców, a faktyczna oferta firm to często dwie zupełnie różne historie. Ogromnym wyzwaniem dla całego HR jest konieczność wyjścia ze swojej dotychczasowej strefy komfortu i sięgnięcie po niestandardowe działania. Widzę coraz większą potrzebę patrzenia na wszystkie procesy HR (zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne) zgodnie choćby z założeniami metody Design Thinking.
W jakich obszarach, Twoim zdaniem, technologie zmienią dzisiejszy HR?
Myślę, że trudniej wskazać obszary w których go nie zmieniają. Widzą to sami HR-owcy. Niedawno ukazał się raport emplocity poświęcony sztucznej inteligencji w HR, z którego wynika, że ¼ rekruterów przekazałaby sztucznej inteligencji swoje najbardziej pracochłonne, powtarzalne obowiązki, np. dzwonienie do kandydatów czy pisanie do nich wiadomości. Nowe technologie pozwalają na zupełnie nowe podejście to sourcingu kandydatów, projektowania procesów rekrutacyjnych, zarządzania rozwojem zespołu czy jego komunikacji wewnętrznej, która nie jest już uzależniona od maili, ale może być prowadzona w czasie rzeczywistym w narzędziach typu Slack, wewnętrznych serwisach społecznościowych czy komunikatorach.
Jaki jest Twój największy cel na kolejny rok?
Dalsze łączenie pracy zawodowej z macierzyństwem, bez strat w ludziach ? A poza tym bardzo chciałabym odwiedzić jedną z konferencji z cyklu HR Tech World.
Z kim, według Ciebie, powinniśmy przeprowadzić podobny wywiad?
Jestem ciekawa, jak na pytania odpowie Maciek Stega.